Přihlášení uživatele
Login
Heslo
Language Exchange

Máte za sebou už pár let výuky angličtiny ve škole, nebo jako samouk a pořád si říkáte, že v těch amerických filmech musí asi mluvit nějakým cizím jazykem? Když vidíte skupinku tápajících…

Ještě nemáte slovník v mobilu?

Pokud vás už nebaví hledat každé neznáme slovíčko v půlkilovém slovníku,tak tento článek je právě pro vás. Nebudu zde mluvit o elektronických překladačích, které jsou již dnes vcelku běžné, ale o…

How To Start Learning A New Language

It is easier to start to learn a new language than to become good at it, and almost certainly is more fun.
I've started to learn many new languages. French, Spanish, Italian, Russian and…

Doporučit MyTeacher
Ještě nemáte slovník v mobilu?

2007-09-07 19:12:35

Pokud vás už nebaví hledat každé neznáme slovíčko v půlkilovém slovníku,tak tento článek je právě pro vás. Nebudu zde mluvit o elektronických překladačích, které jsou již dnes vcelku běžné, ale o slovnících pro mobilní telefony. Konkrétně se zaměříme na ty, které jsou na internetu ke stažení zdarma.

Ať už jste na cestách v zahraničí nebo se některý z cizích jazyků učíte, na slovníku v mobilu oceníte především to, že potřebný překlad získáte rychle a nemusíte k tomu mít žádné jiné vybavení než běžně nosíte s sebou. Programy, o kterých se budu zmiňovat, obsahují několikanásobně více překladů než je ve většině kapesních slovníků, takže pravděpodobnost, že vás slovník v mobilu nechá ve štychu, je minimální.

Některé slovníky do mobilu jsou sice zdarma, ale mají určité nároky na parametry vašeho mobilního telefonu. V první řadě musí váš telefon podporovat Java aplikace, které podporují snad už všechny nové mobilní telefony. Dalším důležitým parametrem je velikost paměti telefonu. Slovníky zabírají v paměti telefonu přibližně od 100 KB do několika megabitů. To, zda je váš mobil kompatibilní s daným slovníkem, se vždy pokuste najít na stránkách tvůrců daného slovníku, kteří ve většině případů uvádějí vyzkoušené typy mobilů.

Na internetu můžete také narazit na slovníky, které mají nápadně malou velikost a velikou slovní zásobu. Tyto slovníky se však pro vyhledání zadaného slovíčka připojují k internetu a tím se jednak celý proces prodlužuje a v neposlední řadě i prodražuje. Všechny níže uvedené slovníky mají databázi uloženou přímo v mobilním telefonu.MDict - překladový slovník

Mdict je oboustranný překladový slovník pro mobilní telefony. Jednou z výhod tohoto slovníku je to, že není nutné určovat, v jakém jazyce vyhledáváte. Po napsání prvních písmenek do políčka vyhledávání se zobrazí seznam slov (jakýsi našeptávač)odpovídající napsaným znakům, což značně urychluje vyhledávání. Plná verze anglicko-českého slovníku obsahuje více než 200 000 překladů a zabírá 2,8 MB paměti v telefonu. K dispozici je také španělsko-anglický slovník, jehož největší verze má 1,25 MB. Slovník má příjemné uživatelské prostředí a snadno se ovládá. Rozsah slovní zásoby podle mého názoru, předčí mnoho tištěných slovníků. Mdict dokonce obsahuje fráze a slovní spojení. Jako nevýhodu bych snad zmínil jen to, že neobsahuje výslovnost. To však vynahrazuje fakt, že slovník je šířen pod licencí GPL a tak je k dispozici zcela zdarma. Pokud se zabýváte programováním, máte dokonce možnost slovník nadále upravovat a zlepšovat.

Odkaz na webové stránky slovníku MDict:

jaromes.projects.goo ...KODi CE Česko-Anglický překladový slovník

Slovníková databáze KODi je nápadně podobná té, co používá Mdick. Pokud se vyhledávané slovo nenachází v obou jazycích ani u KODi není nutné přepínat z jednoho jazyku do druhého. Databáze má obsahovat přes 142 000 výrazů. Výrazný rozdíl od slovníku MDick je ten, že KODi již obsahuje symboly pro britskou a americkou výslovnost. Je to pravděpodobně tím, že verze slovníků, které jsou zdarma ke stažení jsou zatím jakési beta verze a KODi bude po vydání finální verze placeným programem. I tak ale bude stát díky široké slovní zásobě a výslovnosti za pozornost.

Odkaz na webové stránky slovníku KODi:

www.kodi.czViren's Dictionary - anglicko-anglický výkladový slovník

Někdy ke správnému pochopení významu některých slovíček nepostačí pouze anglicko-český překlad, ale je potřeba si nechat význam slovíčka vysvětlit. K tomu slouží výkladový slovník Viren's Dictionary. Pokud vám zbylo místo v telefonu, rozhodně doporučuji jeho instalaci. Tvůrce uvádí, že slovník obsahuje přes 143 000 výkladů. K vyhledávání stačí zadat jen část slova a slovník nám dá vybrat z vyhledaných alternativ. Vyhledávání je rychlé a ovládání jednoduché. Po zadání hesel, která jsou na stránkách, kde je slovník ke stažení, je Viren's Dictionary v plné verzi k použití zdarma.

Odkaz na webové stránky výkladového slovníku - Viren's Dictionary:

www.getjar.com/produ ...

Radislav Mašata

MyTeacher.czwww.Word-Up.cz - Nejpopulárnější stolní hra pro výuku angličtiny


Partneři
Docházkové kurzy
Výuka jazyků přes Skype
Překladatelské služby
Pomaturitní studium