Přihlášení uživatele
Login
Heslo
Language Exchange

Máte za sebou už pár let výuky angličtiny ve škole, nebo jako samouk a pořád si říkáte, že v těch amerických filmech musí asi mluvit nějakým cizím jazykem? Když vidíte skupinku tápajících…

Ještě nemáte slovník v mobilu?

Pokud vás už nebaví hledat každé neznáme slovíčko v půlkilovém slovníku,tak tento článek je právě pro vás. Nebudu zde mluvit o elektronických překladačích, které jsou již dnes vcelku běžné, ale o…

How To Start Learning A New Language

It is easier to start to learn a new language than to become good at it, and almost certainly is more fun.
I've started to learn many new languages. French, Spanish, Italian, Russian and…

Doporučit MyTeacher
Antitalent na jazyky? - pokračování

2005-12-16 08:04:54

Pokud stejně jako já patříte k lidem, kterým se při vyslovení slov "UČIT SE" ježí vlasy na hlavě, tak následující text je určen především vám.

Když řeknu, že domácí příprava je jednou z nejdůležitějších součástí mého plánu, jak se naučit jazyk nebude to znít moc originálně. Sáhněte si však do svědomí, kolikrát už jste si řekli, že už se ale opravdu musíte doma začít učit.

Myslím, že v první řadě je potřeba být upřímný sám k sobě. Například já o sobě vím, že budu-li se věnovat delší dobu jedné učebnici, zanedlouho si budu nacházet důvod, proč zrovna dnes opravdu nemám čas jí otevřít. Vím, že pokud se upnu na jeden počítačový program na výuku jazyků, za pár dní zjistím, že místo procvičování anglické výslovnosti s mikrofonem v ruce, hraji nějakou PC hru pod záminkou, že je to vlastně také v angličtině.

Problém je v tom, že na lenost neplatí žádná super učebnice nebo super program. Proto jsem se rozhodl, že se budu obklopovat angličtinou takovým způsobem, aby nebylo úniku. A to následovně:1. Jazykovka nebo soukromý učitel + language exchange - několikrát týdně

2. Poslech audio nahrávek nebo BBC rádia každou chvíli strávenou v autě

3. Sledování anglicky mluvených filmů s anglickými titulky

4. Četba zjednodušených knížek, či učebnice - cca 2 stránky před spaním

5. PC programy pro osvojení neznámých slovíček a tvorbu audio CDRád bych se vyjádřil podrobněji k některým způsobům a konkrétním produktům týkající se domácí přípravy, které jsem osobně vyzkoušel a považuji je za užitečné. Vezměte však prosím na vědomí, že se jedná pouze o můj vlastní názor. Co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat ostatním a naopak.Audio nahrávky

Pokud vám trvá cesta do zaměstnání např. 30 minut, máte možnost 60 minut denně poslouchat daný jazyk. Já poslouchám cca týden jednu kazetu nebo CD.

Začal jsem se sadou 5 CD "Angličtina do ucha". Obtížnost se stupňuje od prvního CD k poslednímu. Tuto sadu bych ohodnotil kladně i přesto, že nejsem veliký příznivce způsobu nahrávky, kde se vyslovují i české významy slov a vět. Vhodné spíše pro začátečníky.

Asi jste se již setkali s názvem "TAXUS Learning - revoluční angličtina". Z celé sady CD a textové části jsem využil akorát CD, které neobsahuje nesmyslný doslovný český překlad a kde probíhá relativně přirozený rozhovor tří osob s různými akcenty. Pokud vám tyto CD nějaký dobrovolník zapůjčí tak jako mě, tak doporučuji si tuto část párkrát poslechnout. Jinak si myslím, že revoluční je akorát cena tohoto výrobku.

V některých knihovnách si lze zapůjčit výuková CD nebo kazety. Např. když si zapůjčíte některou z knížek s omezenou slovní zásobou, s velkou pravděpodobností obdržíte i kazetu s celým namluveným obsahem knihy. Knihy vydává např. Penguin Books, Oxford University Press, Cambridge University Press a další.

Další možností je si takové CD s anglickými frázemi, či slovíčky vytvořit pomocí programu od firmy Landi Multimedia ČR - "Anglicky efektivně + Anglická gramatika". Cokoliv co mě zajímá si vyhledám v tomto programu a výsledky si uložím do k tomu určenému souboru. Po nashromáždění dostatečného množství příkladových vět a slovíček, které mě momentálně zajímají si nechám programem vytvořit soubory v MP3 formátu, které vypálím na CD. Program také zároveň vytvoří textový soubor s anglickými výrazy, nebo i českým překladem. Sám si určím, jestli se jednotlivé věty mají opakovat víckrát a jakou mají mít mezi sebou prodlevu. Výsledkem je to, že můžete poslouchat např. to, co se momentálně učíte ve škole, nebo to, v čem máte momentálně mezery. Velmi efektivní způsob, jak do hlavy dostat to, co potřebujete a to třeba jen při cestě do práce.Výukové PC programy

K osvojení mých prvních slov a frází jsem používal program LingVista. Za minimální cenu se mi podařilo koupit starší verzi tohoto programu. LingVista obsahuje 120 lekcí o 20 slovíčkách a frázích. Program zobrazí českou větu, kterou se snažíte pokud možno nahlas a do časového limitu přeložit. Pokud se budete sebekriticky ohodnocovat známkami od 1 do 3, program vám bude předhazovat tuto větu dokud se neoznámkujete za 1. To samé funguje při procvičování náslechu. Program neoplývá žádným úchvatným grafickým prostředím, což mu však neubírá na účinnosti.

EuroPlus+ REWARD Millennium je v podstatě interaktivní učebnice. Pokud se z nějakých důvodů rozhodnete učit pouze jako samouk, tak tento program vřele doporučuji. Kdybych však měl popisovat všechny funkce programu, bylo by to na celý článek. Proto se podívejte na podrobný popis programu na firemní stánky vydavatelské firmy MEDIA TRADE Interactive s.r.o.. Nákup tohoto programu doporučuji právě pro jeho rozsáhlost dobře zvážit. Pokud nebudete mít dost trpělivosti ho celý dokončit, budou to celkem vyhozené peníze. Program je k dispozici pro Angličtinu a Němčinu.

V souvislosti s audio nahrávkami jsem se zmínil o programu "Anglicky efektivně". I když je to nyní můj nejoblíbenější PC program, zmíním se nejdříve o nevýhodě, která mě ze začátku málem odradila od další práce. "Anglicky efektivně" obsahuje několik gigabitů namluvených konverzací, vět, slovní zásoby a jiných dat. Zezačátku jsem dost tápal a nevěděl odkud začít. Když jsem jednou skončil, podruhé už jsem nevěděl, kde mám pokračovat. Později jsem zjistil, že program vlastně nemá žádný začátek a konec. Pokud potřebujete, aby vás program postupně provázel od nejlehčí lekce k nejobtížnější, tak "Anglicky efektivně" není pro vás. V tomto programu se dá najít ledacos, ale musíte vědět přesně, co hledáte a co vás zajímá. Pokud se s tímto programem naučíte pracovat, bude vám velmi užitečným pomocníkem. S ohledem na pořizovací cenu bych si "Anglicky efektivně + Anglická gramatika" troufal ohodnotit jako velmi výhodný nákup.

Pokud se učíte např. na zkoušky a potřebujete se naučit, co nejvíce slovíček, v co nejkratší době, zkuste vyzkoušet 5D slovníček. Pro plnohodnotné využití je potřeba mít nainstalované slovníky Lingea Lexikon nebo TextAloud MP3, které program používá pro výslovnost. Můžete procvičovat slovní zásobu, která je již součástí programu nebo lze vytvořit vlastní slovní zásobou. 5D slovníček si pamatuje, kdy jste se naposledy zkoušeli z dané slovní zásoby a jak úspěšní jste byli. Program si můžete zdarma v omezené verzi vyzkoušet a poté za přiměřenou cenu zakoupit.

(poznámka: tento slovník je nyní zdarma ke stažení na stránkách výrobce www.5d.cz/5dslovnicek/)

Závěrem bych si dovolil poněkud pozměnit výrok, který používá program LingVista:

Sebelepší učitel, učebnice nebo PC program nenahradí vůli vydržet.Radislav Mašata

MyTeacher.cz
Partneři
Docházkové kurzy
Výuka jazyků přes Skype
Překladatelské služby
Pomaturitní studium