Přihlášení uživatele
Login
Heslo
Language Exchange

Máte za sebou už pár let výuky angličtiny ve škole, nebo jako samouk a pořád si říkáte, že v těch amerických filmech musí asi mluvit nějakým cizím jazykem? Když vidíte skupinku tápajících…

Ještě nemáte slovník v mobilu?

Pokud vás už nebaví hledat každé neznáme slovíčko v půlkilovém slovníku,tak tento článek je právě pro vás. Nebudu zde mluvit o elektronických překladačích, které jsou již dnes vcelku běžné, ale o…

How To Start Learning A New Language

It is easier to start to learn a new language than to become good at it, and almost certainly is more fun.
I've started to learn many new languages. French, Spanish, Italian, Russian and…

Doporučit MyTeacher
Antitalent na jazyky?

2005-12-05 09:10:25

Musím přiznat, že jsem vždy obdivoval, jak se někdo dokáže plynně domluvit cizím jazykem, či dokonce dvěma a sám jsem se zároveň studia některého z jazyků takticky vyhýbal. Obrat nastal v době, kdy jsem si na své první zahraniční dovolené uvědomil, že ze sebe kromě "hello" a "thank you" nedostanu ani slovo a že bez asistence delegáta si neumím koupit ani lístek na autobus.

S ohledem na zaměstnání padla volba na angličtinu. O tom, jak jsem s tímto jazykem zápolil a doteď zápolím, bych se s vámi nyní rád podělil.

Jako většina začátečníků jsem usedl do lavic jazykové školy, kde jsme se seznámili s rodinou Prokopů (Angličtina pro jazykové školy). Získal jsem zde slušné základy gramatiky a minimální slovní zásobu nutnou k tvorbě jednoduchých vět.

Mít znalost gramatiky je sice hezké, ale když člověk nemá možnost naučenou látku uvést do praxe vše přichází brzo vniveč. Myslím, že nejkritičtější okamžik při studiu jazyka je právě ta doba, kdy má studující základní znalost jazyka, avšak není na takové úrovni, aby znalosti mohl využít v praxi, např. v zaměstnaní a tím prohloubil své znalosti. Je to jakýsi mrtvý bod ve studiu jazyka. V tuto dobu vznikají, jak se říká - věční začátečnici.

Přesto, že se považuji za antitalenta na jazyky jednou už jsem se rozhodl, že se angličtinu naučím a tomu jsem hodlal dostát. Známý mi doporučil soukromou učitelku z Kanady. Jednou za týden jsme se na dvě hodiny sešli a musím říct, že to bylo jedno z nejproduktivnějších období mé snahy o zvládnutí jazyka. Byl to můj první kontakt s rodilým mluvčím, což bylo ohromně motivující.

Po odjezdu kanadské učitelky do její země, jsem s jistými obavami zahájil studium u české učitelky. Tímto krokem jsem se přesvědčil, že není nejdůležitější to, aby učitel byl rodilý mluvčí, ale aby měl zájem a schopnosti učit.

Po několika měsících těchto lekcí jsem opět pocítil touhu uplatnit jazyk v praxi. Potřeboval jsem novou motivaci. Když se učím jazyk dlouhou dobu pořád stejnou metodou, po čase zjišťuji, že nedělám téměř žádné pokroky. Největší pokrok jsem vždy pocítil krátce po změně taktiky. Tušil jsem, že lekce s učitelem jednou týdně a těch pár hodin (spíše minut) týdně strávených samostudiem doma mě určitě neposune kupředu.

V lekcích jsem nadále pokračoval, ale na internetu jsem se snažil najít možnost, jak přijít do kontaktu s rodilým mluvčím, tak abych nemusel vynakládat další finanční prostředky. Poprvé jsem se tehdy na zahraničních stránkách setkal s pojmem Language exchange. Zaregistroval jsem se do databáze a čekal, co se bude dít. Bylo pro mě překvapením kolik lidí ze zahraničí mělo zájem o dopisování a dokonce o setkání. Setkal jsem se takto s několika rodilými mluvčími z nichž jen část měla zájem o zlepšení jejich českého jazyka. Poprvé jsem se na vlastní uši setkal s rozdílem mezi americkou a britskou angličtinou. S někým jsem zašel pouze do hospody a proklábosili jsme několik hodin jen v angličtině. Jiní zase chtěli získat základy češtiny, tak jsme se část setkání věnovali češtině a část angličtině. Jestli mě nic nedonutilo se učit doma, tak vidina schůzky s cizím anglicky mluvícím člověkem ano.

Kdybych dnes začínal s nějakým jazykem od začátku, zvolil bych následující pořadí:1. Jazyková škola

2. Soukromý učitel jazyků (český) + language exchange

3. Soukromý učitel jazyků (rodilý mluvčí) + language exchangeAsi hned někoho napadnou otázky typu: "A proč bych nemohl mít jen soukromého učitele?" a nebo "Proč bych se nemohl naučit jazyk jen v jazykové škole?". Možné to určitě asi je. Konec konců jsou lidé, kteří se mohou naučit jazyk bez jakékoliv odborné pomoci. Pokud však mezi ně nepatříte, přiznejte si, kolik let vám zabere naučit se slušně ovládat jazyk aniž by jste se vypravili do konkrétní země? Kolik let si budete moci dovolit platit soukromého učitele? Kolik let vás bude bavit navštěvovat jazykovou školu?

Nevěřím v zázračné metody výuky. Věřím, že nejdůležitější je zvolit si od začátku plán, který mi nedovolí sejít z cesty. O tom, jakou důležitou část mého plánu jsem vynechal se dozvíte v dalším pokračování.Radislav Mašata

MyTeacher.cz


Partneři
Docházkové kurzy
Výuka jazyků přes Skype
Překladatelské služby
Pomaturitní studium